Samochody służbowe – zmiany w 2015

irs-deducting-business-vehicle-1040cs012912

W końcu ustawodawca postanowił uprościć zasady rozliczania używania samochodów służbowych w celach prywatnych. Czy rzeczywiście udało się to zrobić w jasny, prosty sposób tak by nie było problemów z interpretacją przepisów? Niestety jak to zwykle bywa, nie do końca.

Obowiązujące zasady w tej kwestii były niejasne oraz interpretowane na niekorzyść pracowników. Od 2015 roku używanie samochodów służbowych w celach prywatnych opodatkowane jest ryczałtem i zależy od pojemności silnika. Ustalono dwa progi. Do 1600 cm3 będzie to 250zł dodatkowego przychodu natomiast powyżej tej pojemności 400zł.

Czyli biorąc pod uwagę że podatek od tego dodatkowego przychodu wynosi 18%, zapłacimy przy pierwszym progu 45zł. miesięcznie a przy drugim – 72zł.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że teraz wszystko jest jasne. Jednak ustawodawca nie podał jak rozliczać paliwo które zakupi pracodawca a np. część z niego wyjeździ pracownik w celach prywatnych. Nie obędzie się więc bez wystąpienia o interpretację tego przepisu.